Kilka słów o DuszpasterstwiE

W skrócie.
Pierwsze spotkanie naszego Duszpasterstwa odbyło się 7 grudnia 1997 r. w wigilię święta Niepokalanego Poczęcia NMP w kościele Parafialnym Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej przy ulicy Mariackiej.
Od tego czasu organizowane były dni skupienia w każdą pierwszą sobotę miesiąca.
W programie spotkań zawsze były i są: różaniec z medytacją i Msza św. wynagradzająca.
Powierzamy też siebie i nasze rodziny Bożemu Miłosierdziu w Koronce do Miłosierdzia Bożego o godz. 15:00.
Organizowane są także mityngi otwarte, prelekcje.
Od grudnia 2005 r. zbieramy się w sercu Poznania u Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania na Wzgórzu Przemysła.
Od 15 września 2005 r. duszpasterzem jest ks. Paweł Pawlicki. W tym roku jest również jego jubileusz bycia 10 lat duszpasterzem trzeźwości w Archidiecezji Poznańskiej.

Bardziej szczegółowo.
1997 rok
7 grudnia po wielu próbach zebraliśmy się z pomocą Matki Bożej w wigilię święta Niepokalanego Poczęcia NMP w kościele Parafialnym Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej przy ulicy Mariackiej w Poznaniu.
Myślą przewodnią stały się orędzia Fatimskie, aby wynagradzać i zadośćuczynić Niepokalanemu Sercu Maryi.
Pierwsza sobota każdego miesiąca stała się naszym comiesięcznym Dniem Skupienia. Modlitewne spotkanie wzbogacił pierwszy mityng otwarty (spotkanie osób uzależnionych rodzin, i zainteresowanych choroba alkoholową) aby dzielić się swoim doświadczeniem siłą i nadzieją.

 kosciol

 Tu właśnie wszystko się rozpoczęło! Kościół Parafialnym Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej przy ulicy Mariackiej 15.

 

zakrystia

Przez te drzwi najczęściej wchodziliśmy na Mszę Święta

 

oltarz

 Ołtarz Główny

 

probostwo

Probostwo - Duszpasterza Trzeźwości. ks. Jana Bartkowiaka i ks. Jana Stachowiaka.
W pokoju ks. Jana Bartkowiaka powstawała struktura Duszpasterstwa, spotkań.

 

ogrod

 Ogród z figurką Niepokalanej.

 

salka

Drzwi prowadzące do salek z których korzystaliśmy.

 

1998 rok
Styczeń pierwszy opłatek Apostolstwa Trzeźwości z udziałem Archidiecezjalnego Duszpasterza Trzeźwości ks. Jana Bartkowiaka i ks. Jana Stachowiaka współtwórcy Duszpasterstwa. Serca nasze rozradowały się serdecznymi życzeniami i śpiewem kolęd. Było nas wtedy wielu. Zorganizowano dyżury dla osób zainteresowanych problemem alkoholowym. Z powodu braku odpowiedniego miejsca nie mieliśmy mozaikowości prowadzenia dyżurów telefonicznych. Na systematycznych spotkaniach wspólnie trwaliśmy na rozważaniu Tajemnic Różańcowych i 15-minutowej medytacji, Eucharystii, Koronce do Miłosierdzia Bożego i wspólnotowego spotkania w salce parafialnej. W każdą sobotę odbywał się Mityng Otwarty.
1999 rok
W ramach dnia skupienia w styczniu podzieliliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia.
W karnawał zorganizowaliśmy bezalkoholową zabawę w dużej salce parafialnej. Sala wypełniła się po brzegi. Były kotyliony, zabawy, przekąski. Wszystko przygotowane przez uczestników. Było sporo gości. Bardzo dobrze bawiliśmy się do rana.
2002 rok
Grudzień to już 5 lat.. Radości sporo. Program spotkań wzbogaciliśmy dzieleniem się o świadectwa dotyczącym wprowadzania w życie rozważanych tajemnic różańcowych.
Powstała też inicjatywa pielgrzymowania śladami Jana Pawła II. Na szlak do Zakopanego, wyruszyliśmy we wrześniu przez Częstochowę, Wadowice, Kraków... Miejsca, które nawiedzał Jan Paweł II. Modlić się za Jego przykładem o trzeźwość narodu.
Pielgrzymowaliśmy każdego roku nawiedzając kolejne miejsca. Program obejmował spotkania z przyjaciółmi AA, Al-Anon w Krakowie oraz piesze wędrówki po górskich szlakach...
Sprzyjająca atmosfera i błogosławieństwo duszpasterza rozwinęła w uczestnikach własne inicjatywy. Powstały grupy samopomocowe, Al-Anon, AA, Klub, który organizował spotkania dla dzieci.
2005 rok
Od tego roku funkcje Archidiecezjalnego Duszpasterza Trzeźwości, objął ks. Paweł Pawlicki. Od Grudnia tego roku zmieniliśmy miejsce naszych spotkań i od tej chwili zbieramy się w sercu Miasta Poznania w Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej na Wzgórzu Przemysła. Gościnni Ojcowie Franciszkanie udostępniają nam salkę w której organizujemy różne spotkania.
2006 rok
Ku naszej wielkiej radości udało się w każdy czwartek zorganizować od godz 17-tej - bezpłatne Porady Adwokackie i Dyżury Duszpasterskie. W każdą niedzielę o 19-tej jest Msza św. w intencji trzeźwości, a po niej w salce, cykliczne spotkania, prelekcje z przedstawicielami Duszpasterstwa Rodzin, Psychologami, interesującymi ludźmi itp. Od tego czasu rozpoczęły się Mitingi spikerskie o 17-tej.
2007 rok
W ramach kolejnej pielgrzymki śladami Jana Pawła II spotkaliśmy się z kardynałem Stanisławem Dziwiszem. 6 czerwca w Krakowie w Pałacu Arcybiskupim. Wielkim przeżyciem stała się chwila możliwości pobytu w sali w której przebywał Jan Paweł II z okna, którego toczył dialog z młodzieżą.
W sierpniu miesiącu abstynencji spotkaliśmy się po raz pierwszy na Cytadeli świętowanie rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą w intencji Trzeźwości. Koncertowały liczne zespoły oraz śpiewała dla nas Eleni. Było wiele atrakcji dla każdego szczególnie dla dzieci, wiele stoisk z fachową literatura, możliwość uzyskania bezpłatnych porad od fachowców itp.
1 grudnia świętowaliśmy 10 rocznice spotkań pierwszosobotnich i Duszpasterstwa Trzeźwości. Wśród nas był ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki. Były to wyjątkowe Rekolekcje Adwentowo - Trzeźwościowe. Rekolekcje prowadzili: ks. Bp. G. Balcerek, ks. Twardowski, ks. W. Kondratowicz i ks. L. Woźnica
2008 rok
We wrześniu śladami Jana Pawła II dotarliśmy dwoma autokarami do Rzymu. 3 września byliśmy uczestnikami audiencji środowej Papieża Benedykta XVI. Program przepojony modlitwą i atmosferą pielgrzymkową obejmował wiele miejsc i wiele atrakcji. Pielgrzymkę prowadził ks. Paweł Pawlicki.
2015 rok
To już 18 rocznica Duszpasterstwa Apostolstwa Trzeźwości. Minęło też 10 lat gdy przywędrowaliśmy do serca Miasta Poznania do Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej na Wzgórzu Przemysła.
2017 rok
To już 20 lat istnienia Ośrodka Duszpasterstwa Apostolstwa Trzeźwości Archidiecezji Poznańskiej. Nasze duszpasterstwo nadal funkcjonuje przy Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania. W salce i kościele i pw. Św. Antoniego O. O Franciszkanów. Na Wzgórzu Przemysła na ul. Franciszkańskiej 2.
W tym roku dochodzimy również 3 rocznicę powstania naszej scholi.

20 lat duszpasterstwa

 

Print Friendly, PDF & Email

VI EUROPEJSKIE TRZEŹWOŚCIOWE DNI SKUPIENIA W MEDJUGORIE


 

DUSZPASTERSTWO TRZEŹWOŚCI POZNAŃ wydarzenia